21. července 2017

GreenScan: mobilní aplikace, díky které už nebudete tápat ve složení kosmetiky

V poslední době mě zaujala jedna věc. Tentokrát nejde o kosmetiku, i když s ní to vlastně úzce souvisí. Pokud se zajímáte o složení kosmetiky, ale ale některé názvy vám nic neříkají, mohl by vás tento článek zaujmout. Já také nejsem odborník za slovo vzatý a mnohé složky mi připadají, jako by byly napsány čínsky. U většiny z nich nevím, co znamenají, natož jaké dopady mají na naše zdraví nebo okolní prostředí.
Některé etikety jsou pro změnu na přípravcích tak malé, že na jejich rozluštění budete potřebovat lupu. Lépe se tak na nich podle výrobců schovají zrádné a škodlivé složky.
Toxické látky najdete téměř ve všech přípravcích, po kterých běžně denně saháte. Ať už jde o šampon, sprchový gel, zubní pastu, řasenku, pleťový krém, deodorant, odličovací přípravky nebo tělové mléko. Při běžné denní pěstící rutině člověk sáhne minimálně na 13 kosmetických produktů, které v sobě ukrývají až na 270 ingrediencí a z toho je bezmála 50 škodlivých nejen pro lidské tělo a zdraví, ale i pro okolní prostředí. Více než polovina z nich je karcinogenní nebo způsobuje genové mutace.
Pokud byste rádi získali více informací o složení ve vašem oblíbeném kosmetickém produktu, určitě se vám bude hodit mobilní aplikace GreenScan. Díky ní stačí pomocí mobilu oskenovat čárový kód a aplikace už vám automaticky rozezná toxické látky a nabídne vám nákup lepší "zdravější" alternativy. Záleží také na tom, co preferujete, jaký máte typ pokožky nebo s jakými zdravotními problémy se potýkáte.

Zdroj: GreenScan
GreenScan vám rychle a efektivně vyhledá škodlivé složky na základě složení a v případě negativního hodnocení vám nabídne lepší alternativu v podobě nezávadného produktu ke koupi. Aplikaci tedy využijete přímo v obchodě, když budete váhat, který produkt si zakoupit. 
Tímto postupně získáte jakýsi katalog nezávadných kosmetických produktů a při příštím nákupu už budete vědět, po čem bez obav sáhnout. 

Zdroj: GreenScan

Za vývojem aplikace stojí tento sympatický mladý tým. Nápad vznikl zhruba před rokem, kdy Žaneta Havírová s přítelem přišli s myšlenkou GreenScanu a pustili se do hledání nového týmu. V současné době tvoří hlavní tým tito čtyři lidé: Daniel se stará o programování a backend, Petr je zodpovědný za grafický design, o obchod a strategii se stará Václav a Žaneta řídí celý projekt. A samozřejmě i ostatní lidé, kteří chtějí se zájmem podpořit dobrou věc. A těmito lidmi z týmu můžete být i vy, pokud se rozhodnete projekt podpořit. 

Zdroj: GreenScan

Aplikace je nyní ve fázi vývoje a již nyní ji můžete i vy podpořit, aby mohla být zdarma nabídnuta široké veřejnosti. Já sama jsem tento projekt alespoň malou částkou podpořila a pokud tento projekt uspěje, věřím, že bude mít velký potenciál a u veřejnosti se bude těšit velké oblibě.

Odkaz na kampaň naleznete v odkaze tady na Hit Hitukde je také možné projekt podpořit. Další užitečné informace můžete nalézt i na Facebookovských stránkách projektu zde.
Aktuálně je vybráno zhruba 6% z celkové potřebné částky 270 tis. Kč. Každá korunka se počítá a do konce celkové částky zbývá ještě dlouhá cesta.
Podporou se můžete těšit z mnoha zajímavých odměn, třeba z látkových odličovacích tamponů, přírodních kartáčků na zuby Miswak nebo látkových pytlíčků na potraviny.

Zdroj: GreenScan
Zdroj: GreenScan

Zdroj: GreenScan


A jakým složkám je tedy vhodné se v kosmetice vyhnout obloukem?

1. minerální oleje: jsou petrochemického původy - z ropy. Na pokožce vytváří tenký vodotěsný film, který zabraňuje odpařování vody. Např. Mineral Oil, Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Propylene Glycol, ...
2. alkohol a rozpouštědla: v kosmetice mají uplatnění jako stabilizátory a emulgátory a na pokožce mohou působit dráždivě. Na alkohol si dejte pozor hlavně v ústních vodách. Můžete si tak přivodit rakovinu dutiny ústní, jazyka nebo jícnu.
3. silikony: kůže je toleruje a zejména vlasům dodávají jemnost a hladkost, zjednodušují aplikaci a zlepšují roztíratelnost produktů. Pokožku jako takovou nijak nevyživují, ale celkově jsou neekologické. V přírodě se mohou rozkládat stovky let. Na etiketách je poznáte tak, že mají koncovku -one, -ane nebo -nol. Např. Dimethicone, Amodimethicone, Trimethicone, Cyclopenthasiloxane, Dimethiconol, ... 
4. konzervační látky: používají se hlavně v přípravcích obsahující vodu, aby se nešířily bakterie či plísně. Tyto látky se v kosmetice v největší míře objevují v podobě parabenů či alkoholu. Na parabeny pozor, mohou působit i rakovinotvorně. Např. methylparaben, ethylparaben, propylparaben, ...
5. hliníkové soli: látky, které jsou obsaženy hlavně v antiperspirantech. Hlavními důsledky hliníkových usazenin jsou poškození nervového systému, rakovina prsu nebo Alzheimerova choroba.
6. polymery: mají podobné vlastnosti jako silikony. Získávají se z vysoce znečištěných chemických látek a za použití toxických plynů. Už to mluví myslím za vše.
7. SLS (Sodium Laureth Sulphate): povrchově aktivní látky, které se používají jako pěnidla a emulgátory. Nejvíce je najdeme v šamponech, sprchových gelech, mýdlech, pěnách do koupele nebo pastách na zuby. Tyto látky mohou velmi rychle vyvolávat alergie na pokožce, jsou také toxické při vdechnutí nebo požití. Ohrožují imunitní systém a mohou způsobit dokonce odlupování pokožky a těžké kožní záněty.
8. barviva, syntetické vonné látky a další...

Zdroj: GreenScan

Zkoušeli jste někdy v obchodě luštit složení kosmetiky? Já se přiznám, že se vždy jen letmo mrknu, abych na etiketě nenašla silikony, parabeny nebo alkohol, protože u těchto složek moje znalosti končí. Většinou je naštěstí na lahvičce rovnou napsáno paraben free nebo vegan a to mi hodně usnadní rozhodování při nakupování. Ostatní složky zatím neřeším. Ne, že by mi byly lhostejné, ale jednoduše nevím, co znamenají a jaký by mohly mít dopad na mé zdraví. 
Občas s koupí raději počkám a informace si najdu v klidu doma přímo na stránkách výrobce. Ovšem toto je moc složité a mnohdy výrobce složení ani neuvádí, či má dokonce v názvech chyby. Už toto na mne působí pochybně.

Co říkáte na tuto aplikaci? Využili byste ji? A zajímáte se o složení kosmetiky nebo to jde mimo vás?

10 komentářů:

 1. Dobry den,

  Aplikací bych si velmi usnadnila nakup kosmetiky. ráda ji vyzkouším, ale na Google play zatím není k nalezení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aplikace ještě zdarma ke stažení není. Zatím je ve fázi vývoje a je třeba vybrat částku k realizaci. Pokud se zadaří peníze vybrat, bude aplikace zpřístupněna a já pevně doufám a věřím, že se to podaří :-) bude to skvělý pomocník při nákupu kosmetiky a určitě si najde spoustu příznivců...

   Vymazat
 2. wow tak toto by bolo super!! ja si zloženia dohľadávam, ale chýbajú mi zdroje :) na nete sa dá nájsť veľa všeobecných stránok o škodlivých látkach, lenže v zloženiach sú napísané (asi v latinčine?) a kto sa má potom v tom vyznať :) preto hľadám jednotlivé látky, ale je to zdĺhavé a nie všetky sú napríklad v češtine či slovenčine a v angličtine mám niekedy problém pochopiť takto odborné názvy.
  Drew's Beauty

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, denně člověku projde pod rukama spousta kosmetiky, ale ne všichni se pozastavují nad složením. Aplikace bude pecka a jsem fakt ráda, že někdo něco takového vymyslel :-)

   Vymazat
 3. Tak to je super nápad na aplikaci :)

  OdpovědětVymazat
 4. Užitečná aplikace, na to složení poslední dobou koukám, protože mám teď celkem problémy s pletí. Vlasy jemné, mám raději, když je složení přírodní :)

  http://ladylenna.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také mám hodně jemné vlasy a nic jiného, než přírodní péči už nepoužívám, tedy co se týče vlasů a pokožky. Dekorativku ale moc neřeším, tam si vystačím s tou drogeriovou :-)

   Vymazat
 5. Už sa tejto aplikácie neviem dočkať :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi povídej, já pořád chodím vyhlížet na stránky Hit Hitu, jak si projekt stojí. Ještě zbývá zhruba měsíc do konce a vybrat nemalou částku, ale pevně doufám, že se to podaří :-)

   Vymazat

Děkuji za váš komentář a přeji krásný den!